Foça Tatil Yerleri

Tarihi yapılar:En önemlileri Ceneviz Kalesi ile Beş Kapıları Kalesidir.

Foça:Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere 2 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Taş evler ve çarşı Eski Foça'da bulunmaktadır.

 

Phokaia Antik Kenti:M.Ö. 2000'li yıllarda kurulmuştur.

 

Çandarlı Körfezi: Antik Çağdaki adı Aiolis tir. Gediz ve Bakırçay nehirleri arasında bulunmaktadır.

 

Foça Frigya Tepesi:


Foça Su Kemeri:
Orta çağda yapılmış kemer 20.yüzyıla kadar Foça'nın su ihtiyacını karşılamıştır. Su Kemeri'nin büyük bir kısmı halen ayakta olması nedeniyle Foça gezinizde görmeye değer bir yapıdır.


Foça Antik Tiyatrosu:
 MÖ 4.yüzyılada yapılmış Anadolu’nun en eski tiyatrosudur.

 

Foça Yel Değirmenleri:

 

Foça Kybele Açık Hava Tapınağı:MÖ 580 yılında yapılan bereket tanrıçası Kybele'nin tapınağında, heykel ve kabartmalar yer almaktadır. Tarihi İÖ. 580 yılına gitmektedir.

 

Foça Athena Tapınağı:İon dünyasının eski tapınaklarından biridir. Tarihi MÖ. 6.yüzyıla dayanır.

 

Foça Adaları:Altı adet ıssız ada oluşmaktadır. Bunlar; Orak, İncir, Fener, Hayırsız, Kartdere ve Metelik adalarıdır.


Şeytan Hamamı:
Çan tepesinin eteğinde bulunan, kaya mezar tipindeki yapıdır.

 

Siren Kayalıkları:Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır. Homeros destanında da yer alır ve yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar olarak söz edilir. Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır.

 

Taş Ev:Kısmen yontulmuş kaya anıt mezarıdır. Pers etkisinde yapılan yapı Lykia - Lydia mimarisinde inşa edilmiş olup, tarihi M. Ö. 4. yüzyıla dayanmaktadır.

 

Beş Kapılar Kalesi: Phokaia'nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra surlar onarılarak bugün dokuz tanesini ayırt edebileceğimiz kulelerle donatılmıştır.Kale Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna'ya verilmiştir.

 

Dış Kale - Ceneviz Kalesi:1678 yılında Osmanlılar ca, boğazkesen olarak inşa edilmiştir. Kalenin açıklarında denizde, mancınıkla atıldığı düşünülen taş gülleler bulunmuştur.

 

Kayalar Camii:Kale içinde yer alan cami nin, İnşaat tarihi ve yapanı bilinmemektedir. Osmanlı mimari tarzını yansıtmaktadır. Cami nin kendine ait bir şadırvan bulunmaktadır.

 

Hafız Süleyman Ağa Mescidi:1548 yılında Foça Kalesi Dizdarı Hamzaoğlu Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir.


Hamamlar:
Osmanlı döneminden ait iki hamam bulunmaktadır. Her ikisi de Atatürk Mahallesi'nde yer almaktadır. Hamam, ortası kubbeli, enine sıcaklıklı, çifte halvetli bir yapıya sahiptir. Hamamlardan biri virane durumdadır. Farklı bir mimarisi vardır.

 

Tarihi Geleneksel Foça Evleri:Geleneksel Foça evleri; kule evler, bitişik düzen evler ve tek tip evler olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır.

Tatil ve Kitap

Tatil boyunca plajda güneşlenirken geçirilen uzun saatlerde, kitapların size eşlik etmesi neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle roman tipindeki kısa ve akıcı eserleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatil Köyleri Konsepti

Bünyesinde restoranlar, barlar, havuzlar, plaj, sauna, hamam, animasyon gurubu bulunduran; geniş yüzölçümüne sahip,  gelişmiş tatil kompleksleridir. Özellikle her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren, gelişmiş turistik tesislerdir.

Go to top