İzmir Tatil Yerleri

Çeşme Tatil Yerleri

Çeşme Kalesi ve Müzesi:1508 yılında Osmanlı Padişahı 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Kale içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi, Ildırı (Erythrai) antik kentinde yapılan kazılardan çıkarılan tarihi yapıtlar sergilenmektedir.

Kervansaray:1529 da Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan iki katlı kervansaray bulunmaktadır. Erythrai antik kenti Çeşme merkezine 27 km uzaklıkta küçük adacıklara sahip bir koyda kurulmuştur. Antik kentte akropolis, Helenistik ve Roma Döneminden kalma villa yapıları, Athena tapınağı, Bizans dönemi kilisesi bulunmaktadır.

Çeşmeler:1792 yılında yapılan Anonim Çeşme ve  1885 yılında yapılan Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi çeşmenin tarihi eserleri arasındadır. 

Çeşme Ilıcaları:

Şifne (Reisdere) Kaplıca ve Çamuru: 

Sakız Ağacı: 
6000 yıl önce ilk kez Çeşme’de bulunan sakız ağaçları bulunmaktadır.

Çeşme Koyları ve Plajları:Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy Sakızlı Koy, Aya Yorgi Koyu, Çeşme Paşalimanı Plajı, Çeşme Pırlanta Plajı, Çark Plajı, Ilıca Plajları, Altın Kum, Çiftlikköy Ve Pırlanta Plajı, Çatazmak Plajı, Dalyan Kocakarı Plajı, Babylon, Ayayorgi Koyu çeşmenin başlıca plajları arasında sayılabilir.

Pırlanta Plajı:Pırlanta Plajı sabit esen rüzgarı ve dalgalarıyla meşhurdur. Sörfçülerin bu bölgeye gelmesini sağlamıştır.


Ilıca plajı: 2 km uzunluğundadır, geniş ve beyaz kumlara sahiptir.

 

Alaçatı:Yel Değirmenleri,  Taş Evler, Alaçatı Meydanı bulunmaktadır ve çeşitli tesislerin termal havuzlarından faydalanılabilmektedir.


Ildırı:Antik Erythria kentinin bulunduğu Ildırı yöresi, plajları ve kamp alanlarını bakımından kampçılar tarafından tercih edilmektedir. 


Eşek Adası:Eşek Adası Çeşme`den yatlarla bir saat uzaklıkta bulunmaktadır.

 

Yat Limanı:

 

 

Foça Tatil Yerleri

Tarihi yapılar:En önemlileri Ceneviz Kalesi ile Beş Kapıları Kalesidir.

Foça:Yeni Foça ve Eski Foça olmak üzere 2 ayrı kısımdan oluşmaktadır. Taş evler ve çarşı Eski Foça'da bulunmaktadır.

 

Phokaia Antik Kenti:M.Ö. 2000'li yıllarda kurulmuştur.

 

Çandarlı Körfezi: Antik Çağdaki adı Aiolis tir. Gediz ve Bakırçay nehirleri arasında bulunmaktadır.

 

Foça Frigya Tepesi:


Foça Su Kemeri:
Orta çağda yapılmış kemer 20.yüzyıla kadar Foça'nın su ihtiyacını karşılamıştır. Su Kemeri'nin büyük bir kısmı halen ayakta olması nedeniyle Foça gezinizde görmeye değer bir yapıdır.

 

Foça Antik Tiyatrosu: MÖ 4.yüzyılada yapılmış Anadolu’nun en eski tiyatrosudur.

 

Foça Yel Değirmenleri:

 

Foça Kybele Açık Hava Tapınağı:MÖ 580 yılında yapılan bereket tanrıçası Kybele'nin tapınağında, heykel ve kabartmalar yer almaktadır. Tarihi İÖ. 580 yılına gitmektedir.

 

Foça Athena Tapınağı:İon dünyasının eski tapınaklarından biridir. Tarihi MÖ. 6.yüzyıla dayanır.

 

Foça Adaları:Altı adet ıssız ada oluşmaktadır. Bunlar; Orak, İncir, Fener, Hayırsız, Kartdere ve Metelik adalarıdır.


Şeytan Hamamı:
Çan tepesinin eteğinde bulunan, kaya mezar tipindeki yapıdır.


Siren Kayalıkları:
Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır. Homeros destanında da yer alır ve yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar olarak söz edilir. Fok balıklarını andıran adacıklardan oluşan bu kayalıkların en büyüğü Orak Adası kayalıklarıdır.


Taş Ev:
Kısmen yontulmuş kaya anıt mezarıdır. Pers etkisinde yapılan yapı Lykia - Lydia mimarisinde inşa edilmiş olup, tarihi M. Ö. 4. yüzyıla dayanmaktadır.

 

Beş Kapılar Kalesi: Phokaia'nın 1455 yılında Osmanlı topraklarına katılmasından sonra surlar onarılarak bugün dokuz tanesini ayırt edebileceğimiz kulelerle donatılmıştır.Kale Michel Paleoloc tarafından 1275 yılında Cenevizli Manuel Zacharna'ya verilmiştir.


Dış Kale - Ceneviz Kalesi:
1678 yılında Osmanlılar ca, boğazkesen olarak inşa edilmiştir. Kalenin açıklarında denizde, mancınıkla atıldığı düşünülen taş gülleler bulunmuştur.

 

Kayalar Camii:Kale içinde yer alan cami nin, İnşaat tarihi ve yapanı bilinmemektedir. Osmanlı mimari tarzını yansıtmaktadır. Cami nin kendine ait bir şadırvan bulunmaktadır.


Hafız Süleyman Ağa Mescidi:
1548 yılında Foça Kalesi Dizdarı Hamzaoğlu Mustafa tarafından inşa ettirilmiştir.


Hamamlar:
Osmanlı döneminden ait iki hamam bulunmaktadır. Her ikisi de Atatürk Mahallesi'nde yer almaktadır. Hamam, ortası kubbeli, enine sıcaklıklı, çifte halvetli bir yapıya sahiptir. Hamamlardan biri virane durumdadır. Farklı bir mimarisi vardır.


Tarihi Geleneksel Foça Evleri:
Geleneksel Foça evleri; kule evler, bitişik düzen evler ve tek tip evler olmak üzere üç gruptan oluşmaktadır.

 

 

Gümüldür Tatil Yerleri

Antik Kolophon kenti: Geçmişte İonia’nın varlıklı şehirlerinden biridir. Doğanbey köyü civarında diğer İonia kenti Lebedos bulunmaktadır.

Cumalı Ilıcaları:Seferihisar’dan 13 km mesafede Cumalı Ilıcaları bulunmaktadır. 


Notion antik kenti:
 Batı ve kuzeyinde iki kapısı bulunmaktadır. Hellenistik dönemde inşa edilmiş tiyatroyu ve kent duvarlarının bir kısmı ayakta durmaktadır. 

 

Klaros:Notion’a komşu kent Klaros, eski çağlarda falcıları ile meşhur olmuştur.Klaros ta çok sayıda adak ve yazıt bulunmuştur. Klaros ta, Tapınakta dev heykeller. Oturan dev Apollon, anası Leto ve ikizi Artemis heykelleri Hellenistik çağa aittir. Kazılarda bulunan eserler İzmir Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

 

Kalemlik Plajı: Kıyı bandı üzerinde kıyıda kalmış son orman alanıdır. Kısmen kayalık, kısmende kumsalla denizle buluşan sahili bulunmaktadır. 


Orman Kampı:
8 Ha'lık bir sahil şeridine sahip Orman Kampı, çadırlı kamp alanı ve piknik alanı olarak, Günlük 2000 kişi ve 300 çadır kapasitesine sahiptir.

 

Denizpınarı (Klaros):Gümüldür sahil şeridinde 80 hektarlık koya kuruludur. Klaros antik kenti de burada yer almaktadır. 3000 kişi ve 100 çadır kapasitesine sahiptir.

İpekkum plajı:Ürkmez de bulunan güzel bir plajdır.

Tatil ve Kitap

Tatil boyunca plajda güneşlenirken geçirilen uzun saatlerde, kitapların size eşlik etmesi neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle roman tipindeki kısa ve akıcı eserleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatil Köyleri Konsepti

Bünyesinde restoranlar, barlar, havuzlar, plaj, sauna, hamam, animasyon gurubu bulunduran; geniş yüzölçümüne sahip,  gelişmiş tatil kompleksleridir. Özellikle her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren, gelişmiş turistik tesislerdir.

Go to top