Kuşadası Tatil Yerleri

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı:1618 yılından Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan kervansarayın duvarları kalın ve yüksektir. Avlusu dikdörtgen bir biçime sahiptir.


Andız Kulesi:
Karyalılar, Lidyalılar ve Legeller den oluşan bir grup yerleşmiştir. Pilav Dağı eteklerinde bulunan yapının iç kalesi Barbaros Hayrettin Paşa yaptırmıştır.

 


Şirince köyü:
Üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrilidir. Şirince içinde 2 eski rum kilisesi bulunmaktadır. Şirince şarapları ülke çapında ün salmıştır.

 


Kuşadası kalesi ve Kaleiçi:
Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Surlardan bugüne çok azı kalmıştır. Kervansaray (han), hamam, camii ve konutlar oluşmuştur.

 


Güvercin ada Kalesi:
Şehre bakan yönünde biri silindirik, diğeri de altıgen iki kule arasında yuvarlak, yazıtı da olan kemerli bir kapısı var. Sivri kemerli bir kapıdan içerisine girilen kulenin ikinci katında top ve tüfek mazgalları açılmıştır.

 


Kale İçi Camii:
1618 yılında Sadrazam Öküz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kaleiçi'nde bulunan bu yapıt han ve hamamıyla birlikte bir külliyedir. Cami kapısının kanatları geometrik geçmeler ve sedef kakmalarla süslenmiştir.

 


Efes Antik Kenti:
Batı Anadolu’da İyonya da kurulmuş antik kentlerin en ünlüsüdür. Antik liman kentidir. Geçmişte denizin kıyısındayken alüvyonların denizi doldurmasıyla 5-6 km içeride kalmıştır.

 


Antik kentinin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına, Cilâlı Taş Devrine kadar inmektedir. Araştırmalar Hititlere ait yerleşimler saptanmıştır. Hititler Döneminde kentin adı Apasas’dır.

 


Meryem Ana Evi:
Meryemana Evi’nin M.S.4. yüzyılda inşa edilmiştir. Meryem’in hayatının son yıllarını bu evde geçirdiğine inanılır. Hıristiyanlarca kutsal hac yeri olarak kabul edilmektedir.

 


Saınt Jean Klisesi:
Meryem Ana öldüğünde Saint Jean tarafından kimsenin bilmediği bir yere gömülmüştür. Bu yöreye "Haç" şeklinde bir kilise inşa edilmiş ve bu kiliseye Saint Jean adı verilmiştir.

 


Efes Müzesi:
Selçuk-Efes Müzesi sahip olduğu ve sergilediği yalnızca yerel eserlerle Avrupa’nın en önemli ve en zengin müzesi olarak kabul edilmektedir.

 


Artemis Tapınağı
: Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis adına yapılmış mabed Efes'te M.Ö 550 de tamamlanmıştır. Mermerden inşa edilen tapınak dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır.

 


Çamlık Tren Müzesi:
TCDD’ de hizmet görmüş 25 adet yaşları 50-80 yıl arasında olan Buharlı Lokomotifler sergilemektedir. Atatürk 1936 yılında burada Çamlık köyünde konaklamıştır

 


Plajlar:
Palmiye Plajları, Kadınlar Denizi – Plajı, Yeşil Plaj (Green Beach), Güvercin Adası – Plajı, Yılancı Burnu, Pigale Plajı, Papaz Hamamı Plajı, Karaova Plajı, Pamucak Plajı, Kuştur Plajı, Sevgi Plajı, Tusan, Akyar, Otuzbir, Aslan burnu, Karaova, Güzelçamlı, Büyük ve Küçük Kalamaki, İlyas Ağa, Dipburun, Tavşanburnu ilçenin en önemli plajları arasındadır.

 


Uzun Plaj (Long Beach):
Yavansu mevkiinden Güzelçamlı Milli Park'a kadar uzanan 12km lik sahil şeridi bulunmaktadır. Bu bölge su sporları meraklıları için de oldukça çekicidir.    (deniz kayağı, kano, deniz bisikleti, jetski ve parasailing ) 

 


Dilek Yarımadası / Büyük Menderes Deltası Milli Parkı:
Bu doğal alan, 1966’da Milli Park ilan edilmiştir. Milli Park’ta; Anadolu parsı, yaban öküzü, yaban domuzu, vaşak, tilki, sansar, çakal, kurt, yabanileşmiş at, tavşan, nesli azalan kartal, atmaca, şahin, akbaba gibi farklı birçok kuş türünü içinde barındırmaktadır.

 


Koylar:
Kavaklıburun koyu, İçmeler Koyu, Karasu Koyu(Yunanistan'ın Sisam adasına da en yakın olduğu noktasıdır), Aydınlık koyu

 


Dil Gölü (Karine Gölü):
Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde bulunmaktadır. Dil Gölü, önemli bir kuş gölüdür. Tepeli pelikan, flamingo, cüce karabatak ve daha birçok kuş türünü barındırmaktadır.

 


Kaplıcalar:
Çıban (Yavan su ) Kaplıcası, Venüs Kaplıcası, Güzel çamlı kaplıcası bölgenin belli başlı kaplıcaları arasında sayılabilir.

 


Karaca Mağarası;
Pasif bir mağaradır. Pasif mağara olduğundan içerisinde akarsu yoktur. Ancak, tavandaki çatlaklardan damlayan sular, çeşitli damlataş şekillerinin oluşumunun günümüzde de devam etmesine sebep olmaktadır.

 


Aslanlı Mağarası:
”Aslanlı Mağarası” Türkiye’nin 2. büyük mağarasıdır. Dikitlerden biri aslana benzediği için mağara bu adı almıştır.

 


Zeus Mağarası
. Dilek Yarımadasında bulunan mağara içinde yüzülebilecek bir mağaradır.

 


Davutlar beldesi, Didyma Antik Kenti, Aphrodisias Antik Kenti ve Çine Vadisi ilçede görülmesi gereken yerler arasındadır.

 


Yat Limanı / Marina:
Marina 350 kapasiteye sahiptir. Mavi Tur Gezisi yapan teknelerin hareket noktasıdır.

Tatil ve Kitap

Tatil boyunca plajda güneşlenirken geçirilen uzun saatlerde, kitapların size eşlik etmesi neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle roman tipindeki kısa ve akıcı eserleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatil Köyleri Konsepti

Bünyesinde restoranlar, barlar, havuzlar, plaj, sauna, hamam, animasyon gurubu bulunduran; geniş yüzölçümüne sahip,  gelişmiş tatil kompleksleridir. Özellikle her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren, gelişmiş turistik tesislerdir.

Go to top