Side Tatil Yerleri

Side Antik Kenti: İ.Ö. 1405'te kurulduğu düşünülmektedir.Kentin ana girişinde iki kule bulunmaktadır. Kent in caddelerinde sütunlu portikler bulunmaktadır. Anadolu'nu en büyük tarihi çeşmesi nymphaeum bu kenttedir. . Bu çeşmenin yanında büyük bir havuz bulunmaktadır.Kent te bulunan Agora portiklerle çevrilidir. Agoranın içinde Gymnasium,e Roma Dönemine ait kemerli bir yapı ve bir antik tiyatro bulunmaktadır. Tiyatro, anıtsal bir yapıya sahiptir ve 20.000 seyirci kapasitelidir. Batı Negropolü side de bulunan mezarlıklardan en önemlisidir.

Seleukia: Selevkoslar tarafından kurulan Kentte iki katlı agora, bazilika, sarnıç ve kanalizasyon sistemi bulunmaktadır.

Etenna:Bizans devrinde psikoposluk merkezidir. Herron mezarı kentin dikkat çeken yapılarındadır. vardır. Bunlardan başka bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kanıtlardır.


Tapınaklar:
en önemlileri Athena, Apollon ve Men tapınaklarıdır. Antik side sutaşıma sistemi iki katlı on su kemerinden oluşmaktadır. Oymapınar da 40 gözlü olan kemer içlerinden en büyüğüdür.


Apollon Tapınağı
: ışık tanrısı Apollon adına yapılan Tapınak, Dikdörtgen şekilli sıra dışı bir mimariye sahiptir.


Roma Hamamı:
müze haline getirilmiştir. Kazılarda çıkarılan eserler burada sergilenmektedir.  


Selge:
Eski bir dağ kentidir. Bölgede Peri bacalarını andıran ve bütün dağ yamacını saran oyulmuş kayalar bulunmaktadır. Kent sırasıyla Lidya, Pers, İskender ve Roma hakimiyetine girmiştir. Kentte ayrıca, Artemis ve Zeus anıtları bulunmaktadır.


Alarahan:
13. Yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmıştır.


Jeep-Safari:
Toros dağlarına Safari seferleri düzenlenmektedir.


Binicilik:
İngiliz, Arap ve Haflinger atlarıyla, Binicilik ve atlama dersleri verilmektedir. Ayrıca Üç günden, yedi güne kadar nehir veya dağ turları yapılmaktadır.


Rafting:
Köprüçay, Manavgat ve Dragon nehirleri rafting in  yapıldığı başlıca nehirlerdir.


Köprülü Kanyon:
Doğa sporu ve rafting yapılan önemli doğa güzelliklerindendir.


Manavgat Şelalesi
: Manavgat ilçesinde bulunan şelale, doğa ve piknik alanlarına, balık lokantalarına sahiptir.


Plajlar:
Sorgun Plajı’nı, Titreyengöl plajı ve Kumköy plajını sidenin dikkat çeken plajları arasındadır.


Yaylalar
: Güğlenpınar ve Beloluk Yaylaları, Avanos Beliği, Tefekli Bölgesinde Gücer Yaylası, Kesikbeli, Akçaalan Yaylası, Topalceviz, Alıç ve Demre Yaylaları, Dumanlı Yaylası, İkiz Yaylası en önemli yaylalar arasındadır.

Tatil ve Kitap

Tatil boyunca plajda güneşlenirken geçirilen uzun saatlerde, kitapların size eşlik etmesi neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle roman tipindeki kısa ve akıcı eserleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatil Köyleri Konsepti

Bünyesinde restoranlar, barlar, havuzlar, plaj, sauna, hamam, animasyon gurubu bulunduran; geniş yüzölçümüne sahip,  gelişmiş tatil kompleksleridir. Özellikle her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren, gelişmiş turistik tesislerdir.

Go to top