Antalya Tatil Yerleri

Belek Tatil Yerleri

Tarihi yerler: Belek, Perge Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu başlıca tarihi yerler arasındadır.

Aspendos antik Kenti: Troya Savaşından ( M.Ö 13.yüzyıl ) sonra buraya göç eden Yunanlılar tarafından kurulmuştur. Yörenin  antik çağdaki Pamfilya dır. Roma döneminde Marcus Aurelius zamanında yaptırılan Aspendos antik tiyatrosunun mimarı Zenon dur.

Aspendos Tiyatrosu: 15.000 kişilik kapasiteye sahip Aspendos antik tiyatrosunda, konser, bale, opera ve tiyatro gösterileri sergilenmektedir. Tiyatronun çevresinde bazilika, agora ve su kemerleri kalıntıları bulunmaktadır. Tiyatro dan 200 – 300 metre sonra Roma dönemine ait, bazı yerlerde iki katlı olan Su Kemerleri bulunmaktadır.

Perge: M.Ö 1500 yıllarında Hititler tarafından kurulmuştur. Tiyatrodaki ince işlemeli mermer rölyefleri dikkat çekmektedir. İki kule ye sahip büyük bir şehir kapısı vardır. Kentte hamamlar ve agora görülmeye değer yapılar arasındadır.

Antalya Kaleiçi: Dar sokakları, turistik eşya satan dükkanları, halıcıları, kilimcileri, barları ile öne çıkmaktadır. Kaleiçinde 13. Yy. Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubbad tarafından yaptırılan Yivli Minareli Camii bulunmaktadır.

Sportif faaliyetler: 50 adet futbol sahası, 200′den fazla tenis kortu ve golf sahaları bulunmaktadır.

Dinler Bahçesi: Cami, sinagog ve kilisenin birarada inşa edildiği hoşgörü bahçesidir.

Kurşunlu Şelalesi: 100′den fazla kuş çeşidini içinde barındırmaktadır. Şelalenin arkasındaki gizli bir mağara bulunmaktadır.

Plajlar: İskele Mevkii, Taşlı Burun Plajı (mavi bayraklı bir plajı bulunmaktadır)

 

Alanya Tatil Yerleri

Tarihi Yapılar:Alanya Kalesi, Alara Kalesi, Sinek Kalesi, Kızıl Kule, Alanya Müzesi, Antik Kentler, İotape, Leartes antik kenti, Selinus Antik Kenti, Syedra Antik Kenti ve Hamaksia Antik Kenti, Lotape (Aytap) Harabeleri gezilebilecek başlıca tarihi yapılardır.

Leartes antik kenti:Kiliseler, hamamlar, sarnıçlar, stadyum ve tiyatro bulunmaktadır.

Alanya Kalesi: Selçuklu kalesidir.


Kızıl Kule: 1226 yılında yapılmıştır.


Leartis-Learti (Mahmutlar Harabeleri)


Syedra Harabeleri: M.Ö. 3. yy. da kurulmuştur.

Selçuklu Tersanesi: 1228 yılında yapılmıştır.


Kervansaraylar Alara Han: Alanya-Manavgat sınırını oluşturan Alara Çayı'nın denizden 9 km. kuzey yönünde inşa edilmiştir.


Şarapsa Kervansarayı: II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1236 - 1246 yılları arasında yaptırılmıştır.


Mağaralar: Damlataş Mağarası, Büyük Dipsiz Mağarası, Çimeniçi Mağarası, Dim Mağarası, Beldibi Mağarası, Derya Mağarası, Hasbahçe Mağarası, Kadı İni Mağarası, Korsanlar Mağarası, Âşıklar Mağarası, Fosforlu Mağara.


Doğal Alanlar:Sapadere Kanyonu, Kadıpınarı Piknik Alanı, Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Çimen içi Mağarası ve Âşıklar Mağarası gezilebilecek diğer alanlardır.

Plajlar: Kleopatra Plajı, Keykubat Plajı, Portakal (Oba) Plajı, Ulaş Karayolları Plajı, İncekum Plajı, Incekum Orman Kampı, Fuğla Plajı, Mahmutlar Plajı Alanya’nın başlıca plajlarıdır.

 

Side Tatil Yerleri

Side Antik Kenti:İ.Ö. 1405'te kurulduğu düşünülmektedir.Kentin ana girişinde iki kule bulunmaktadır. Kent in caddelerinde sütunlu portikler bulunmaktadır. Anadolu'nu en büyük tarihi çeşmesi nymphaeum bu kenttedir. . Bu çeşmenin yanında büyük bir havuz bulunmaktadır.Kent te bulunan Agora portiklerle çevrilidir. Agoranın içinde Gymnasium,e Roma Dönemine ait kemerli bir yapı ve bir antik tiyatro bulunmaktadır. Tiyatro, anıtsal bir yapıya sahiptir ve 20.000 seyirci kapasitelidir. Batı Negropolü side de bulunan mezarlıklardan en önemlisidir.

Seleukia:Selevkoslar tarafından kurulan Kentte iki katlı agora, bazilika, sarnıç ve kanalizasyon sistemi bulunmaktadır.

Etenna:Bizans devrinde psikoposluk merkezidir. Herron mezarı kentin dikkat çeken yapılarındadır. vardır. Bunlardan başka bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kanıtlardır.

Tapınaklar:en önemlileri Athena, Apollon ve Men tapınaklarıdır. Antik side sutaşıma sistemi iki katlı on su kemerinden oluşmaktadır. Oymapınar da 40 gözlü olan kemer içlerinden en büyüğüdür.


Apollon Tapınağı
: ışık tanrısı Apollon adına yapılan Tapınak, Dikdörtgen şekilli sıra dışı bir mimariye sahiptir.


Roma Hamamı:
müze haline getirilmiştir. Kazılarda çıkarılan eserler burada sergilenmektedir.  


Selge:
Eski bir dağ kentidir. Bölgede Peri bacalarını andıran ve bütün dağ yamacını saran oyulmuş kayalar bulunmaktadır. Kent sırasıyla Lidya, Pers, İskender ve Roma hakimiyetine girmiştir. Kentte ayrıca, Artemis ve Zeus anıtları bulunmaktadır.


Alarahan:
13. Yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmıştır.


Jeep-Safari:
Toros dağlarına Safari seferleri düzenlenmektedir.

 

Binicilik:İngiliz, Arap ve Haflinger atlarıyla, Binicilik ve atlama dersleri verilmektedir. Ayrıca Üç günden, yedi güne kadar nehir veya dağ turları yapılmaktadır.


Rafting:
Köprüçay, Manavgat ve Dragon nehirleri rafting in  yapıldığı başlıca nehirlerdir.


Köprülü Kanyon:
Doğa sporu ve rafting yapılan önemli doğa güzelliklerindendir.


Manavgat Şelalesi
: Manavgat ilçesinde bulunan şelale, doğa ve piknik alanlarına, balık lokantalarına sahiptir.

Plajlar:Sorgun Plajı’nı, Titreyengöl plajı ve Kumköy plajını sidenin dikkat çeken plajları arasındadır.

 

Yaylalar: Güğlenpınar ve Beloluk Yaylaları, Avanos Beliği, Tefekli Bölgesinde Gücer Yaylası, Kesikbeli, Akçaalan Yaylası, Topalceviz, Alıç ve Demre Yaylaları, Dumanlı Yaylası, İkiz Yaylası en önemli yaylalar arasındadır.

 

 

Kaş Tatil Yerleri

Antik Kentler:Likya lahitleri, kaya mezarlar, anıt mezarlar ve antik tiyatrodan oluşan Antiphellos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti’ni, Antiphellos Antik Kenti’ni, Aperlai Antik Kenti’ni, Gömbe, Nisa antik kenti, Likya döneminden kaya mezarlarını bulunduğu Myra Antik Kenti, Simena Antik Kenti, M.Ö. 1. yy da yapılan Kaş Antik Tiyatrosu, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi antik kentler vardır.

Antik Kentler Antiphellos:Antik kentte kayalara oyulmuş mezarlar ile Likya lahitleri bulunmaktadır.

Sütlegen (Nisa):Yayla köyüdür.

Plajlar:  Akça germe plaj, Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Plajı, Limanağzı plajı başlıca kaş plajlardır.

Sportif faaliyetler:Dalış sporu ve yamaç paraşütü kaş ta yaygın olarak yapılan etkinlikler arasındadır

Tatil ve Kitap

Tatil boyunca plajda güneşlenirken geçirilen uzun saatlerde, kitapların size eşlik etmesi neredeyse bir zorunluluktur. Özellikle roman tipindeki kısa ve akıcı eserleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Tatil Köyleri Konsepti

Bünyesinde restoranlar, barlar, havuzlar, plaj, sauna, hamam, animasyon gurubu bulunduran; geniş yüzölçümüne sahip,  gelişmiş tatil kompleksleridir. Özellikle her şey dahil ve ultra her şey dahil konseptinde hizmet veren, gelişmiş turistik tesislerdir.

Go to top